SanalAlem Bir SanalDünya
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SanalAlem Bir SanalDünya

SanalAlem Bir SanalDünya

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

kitap özeti-çalıkuşu

YazarMesaj
BeRk
Süper Aktif
Süper Aktif
BeRk

Erkek
Yaşadığım yer : Ankara
Mesleğim : öğrenci
Takım : kitap özeti-çalıkuşu Fenerbahce
Müzik Türü : kitap özeti-çalıkuşu Rapwk8
Tecrübe puanı : 0

kitap özeti-çalıkuşu Empty
MesajKonu: kitap özeti-çalıkuşu   kitap özeti-çalıkuşu I_icon_minitimePaz Ağus. 24, 2008 6:48 pm

Yazarı: Reşat Nuri Güntekin
Yayınevi: İnkılap Kitabevi
408 sayfa

Reşat Nuri Güntekin tarafından 1922 yılında yazılan Çalıkuşu, Türk Edebiyatının en önemli eserlerindendir. Yazar, bir öğretmenin duygusal hayatı etrafında ülke ve toplum sorunlarına değinmektedir. İlk olarak Vakit gazetesinde yayımlanan roman büyük ilgi görmüştür. Romanın ana kahramanı Feride adında bir öğretmendir.

Arka Kapak:

Çalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin’in, en yaygın ününü kazandığı ilk romanı. Romanda, iyi öğrenim görmüş bir İstanbul kızının, Anadolu’nun çeşitli köy ve kasabalarında öğretmen olarak yaşadığı serüven anlatılır. Dekorun yer yer büyük bir güç taşımasına karşın, Çalıkuşu duygusal bir sevgi öyküsüdür. Serüven yönü ağır basan bu romanda, kişilerin duygu dünyaları, ülke gerçeklerinden soyutlanmadan verilir. Çalıkuşu, her yaştan insanın rahatlıkla okuyup sevebileceği önemli romanlarımızdan biridir. Feride, güzel insanların sevgilisidir. Çalıkuşu bir ışıktır…

Yazar hakkında kısa bilgi:

1889 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Reşat Nuri Güntekin, Edebiyat Fakültesini bitirmiştir. Öğretmenlik, müdürlük, Milli Eğitim’de müfettişlik ve Paris Kültür Ataşeliği görevlerinde bulunmuş ve UNESCO’da Türkiye temsilciliği yapmıştır. Roman, hikaye ve tiyatro eserleri bulunan Reşat Nuri’nin çeviriler de yapmıştır.

kitap özeti-çalıkuşu
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-